(převzato z MF Dnes, 22.1.2009)
Na první pohled se pravidla bowlingu mohou zdát složitá, ale není to tak. Jedna hra se skládá z deseti kol, jimž se říká framy. V každém framu s výjimkou posledního má hráč dva hody, aby srazil deset kuželek na konci dráhy. Ta měří od čáry přešlapu do středu první kuželky 18,29 metru a je 1,05 metru široká.
Za každou sraženou kuželku získáváte bod. Pokud však srazíte všech deset kuželek jedním hodem, dosáhnete striku, podruhé už neházíte a jde házet další hráč. V takovém případě se body počítají následovně: získáváte 10 bodů a k nim se připočítá počet kuželek shozených v následujícím framu. Příklad: v prvním framu hodíte strike. V druhém framu hodíte 5 bodů a pak 3. Váš strike z prvního framu bude mít v takovém případě hodnotu 10+5+3, tedy celkem 18 bodů. Plus 8 bodů z druhého framu za 5+3. Celkově 26 bodů. Zjednodušeně řečeno: v dalším hodu je jedna kuželka za dva body. Pokud se vám kuželky nepodaří shodit prvním hodem jednotlivých framů, můžete je "dohodit" druhým pokusem. Pokud po něm nezůstane stát ani jedna kuželka, povedl se vám spare. V tomto případě se k číslu 10 přičítají body pouze z následného jednoho hodu.
Příklad: v prvním framu hodíte třeba 5+5, tedy spare. V druhém framu hodíte 2+6. Pak bude výsledek za první frame 5+5+2 a za druhý frame 2+6, celkem tedy 20 bodů za oba framy. Pokud se vám v desátém framu podaří strike nebo spare, házíte v něm celkem třikrát. V jedné hře lze dosáhnout maximálně 300 bodů, což se rovná dvanácti po sobě jdoucím strikům. Pokud se vám povede hodit jich několik po sobě, bude z toho dobrý výsledek, který se třeba bude blížit hranici 200 bodů.
Možná se vám to zdá nemožné, ale věřte mi. Důležité je mít trpělivost a dávat si postupné cíle. I já jsem začínala jako rovinářka a postupně překonávala vyšší a vyšší limity. Taky jsem začínala v herně s kamarády, u hry jsme popíjeli, půjčovala jsem si boty, brala koule ze stojanu. Pak jsem si ale pořídila vlastní výbavu. V životě jsem si nedokázala představit, že bych se do něčeho mohla takhle zbláznit. A stalo se.
Dnes působím jako bowlingová trenérka. Úžasné na tomhle sportu je to, že se můžete měřit s každým, ženy mohou porážet muže, což není ve sportu úplně obvyklé.
Když jsem u těch žen: často v hernách vidím, že holky hází lehkými koulemi. Ty jsou ale pro děti. Tohle probereme v dalších dílech stejně jako správnou přípravu na hod a taktiku. Součástí bowlingu je také mentální trénink – věřte, funguje to. Hodně jsem se o tom naučila v Americe, kde má bowling úplně jiné postavení. Tam patří mezi deset nejpopulárnějších sportů, hráči jsou profesionálové a je naprosto běžné, že se bowling učí děti v hodinách tělocviku a neustále běží v televizi. Děti tam mají odmalička trenéry, takže se Americe ještě rovnat nemůžeme. Ale jestli se chcete zlepšit v rámci soubojů s vašimi přáteli a vylepšit si osobní rekordy, sledujte každý čtvrtek tenhle seriál. Pomůže vám.
Autor: Kateřina Beštová, profesionální trenérka bowlingu s certifikací z Ameriky