Důvodů, proč mít vlastní boty na bowling je hned několik.

Prvním z nich je prostředí herny, kde se chystáte hrát. Existují tři  typy bowlingových heren.

  • Herna, kde vás nechají hrát v jakékoliv obuvi, třeba i v zablácených holínkách. Pokud do takové herny vůbec vstoupíte, připravte se na to, že po pár hodech budete nejspíš vypadat, jako byste právě složili hromadu uhlí. Dá se předpokládát, že dráhy budou špinavé. A čím horší počasí bude venku, tím hůř bude vypadat, přes veškerou snahu personálu uklízet, bowlingová dráha. Pokud chodíte hrát do podobné herny, musíme uznat, že koupě vlastní obuvi bude asi zbytečná. Leda, že jste průkopníci a chcete jít ostatním hráčům dobrým příkladem.
  • Herna, kde vás nenechají hrát ve venkovní obuvi, ale chtějí, abyste měli vhodné přezutí. Nemusíte mít nutně bowlingové boty, stačí nějaké lacinější sálovky. Ale upřímně, co takhle být styloví a dopřát si vlastní bowlingové boty?
  • Herna, kde si nezahrajete v ničem jiném než v bowlingových botech.

Ve většině heren vám bowlingové boty ochotně zapůjčí za drobný poplatek. Pokud chodíte hrát častěji, může se tenhle „drobný peníz“ vyšplhat až na několik stovek za rok.

A do peněženky budete muset znovu sáhnout v případě, že budete mít smůlu a budete hrát v botech, které měl před vámi na sobě někdo s plísní na nohou. Samozřejmě, obsluha většiny poctivých heren by měla boty po každém použití vydesinfikovat. Ale můžete dát ruku do ohně, že to zrovna ve vaší oblíbené herně takhle funguje?

Závěrečné rozhodnutí je samozřejmě na vás, jedná se o vaše nohy, ale určitě je lepší vyhnout se možným komplikacím a investovat do vlastních bowlingových bot. Nejenže ve své podstatě uděláte něco pro své zdraví, ale před ostatními budete ten, kdo „se vyzná“.  A respekt a uznání ostatních taky není k zahození.

A navíc... Boty pro bowling mají speciální podrážku, umožňující tzv. skluz. Když zvládnete jeho techniku, bude vaše hra přesnější  a vaše výsledky lepší.

Vaše klouby vám také poděkují....

Když zvládnete skluz, poděkují vám i vaše klouby. Zkuste se 80krát za sebou (což odpovídá 4 odehraným hrám) rozběhnout a rychle zastavit. Co na to vaše klouby?

„Obyčejné“ sálovky vám nikdy neumožní ten správný skluz. I proto je dobré pořídit si boty určené přímo pro bowling.

Výběr velikosti obuvi

Výběr velikosti  bowlingové obuvi se neliší od jiných bot. Bota vás nesmí nikde tlačit. Pokud nakupujete boty u nás v e-shopu, nemusíte mít strach, že se netrefíte. Máme na webu zveřejněny tabulky velikostí a pokud se přece jen stane, že se boty nesedí, nenošené boty vám samozřejmě vyměníme.

Ošetřování obuvi

Bowlingovou obuv udržujte v čistotě, v suchém prostředí a zbytečně ji nevystavujte slunečním paprskům. Pokud obuv zašpiníte, přetřete ji vlhkým hadříkem. Použít můžete běžné prostředky na čištění, které používáte běžně na jinou obuv.

Bowlingovou obuv perte pouze v ruce, nepatří do pračky nebo do sušičky.

Aby si vaše boty udržely co nejdéle skluzovou schopnost, vždy, když dohrajete, očistěte podrážky bot od nečistot nejlépe mosazným kartáčkem. Předejdete tak usazování nečistot v podrážkách a zhoršení skluzové vlastnosti bot.

(převzato z www.bowlingservis.eu)

Bowlingový klub Zlín, z.s. je nezisková organizace hráčů všech úrovní a příznivců bowlingu ve Zlíně a okolí.
Vysoká 2094, Zlín
+420 774 020 155
klub@bowlingzlin.cz
www.bowlingzlin.cz
@BowlingZlin.cz

Nezáleží na tom, kdo bowling hraje nebo jakým způsobem ho hraje, každý při něm může strávit příjemné chvíle.


Pojďte a vyzkoušejte si ho sami! Rádi vám pomůžeme a poradíme!