Bowlingová liga

Veškeré oficiální bowlingové ligové hraní v ČR je zaštítěno Českou bowlingovou asociací pod hlavičkou České bowlingové ligy (ČBL). Patří sem nejen Extraliga, která je určena už skutečně špičkovým bowlingovým hráčům, ale především nejznámější a nejrozšířenější Amatérská bowlingová liga (ABL). Jedná se o soutěž družstev (min. tří hráčů), která se hraje na všech výkonnostních úrovních ve vybraných hernách po celé ČR.

ABL se hraje každý rok na dvě sezóny (podzim, jaro), každá sezóna má většinou šest kol (hracích dní). Družstva dané ligy se scházejí jednou za čtrnáct dní v určený pracovní den večer, aby pokaždé sehrála vzájemné zápasy systémem "každý s každým" (většinou se jedná o pět her). Podrobná pravidla ABL najdete zde.

I když jsou souboje mnohdy velmi napínavé, atmosféra bývá velice přátelská a hráči si pokaždé užijí spoustu zábavy. Nově přihlášené družstvo je vždy zařazeno do nejnižší ligy, takže noví hráči nemusejí mít obavu, že by hned byli "převálcováni" těmi zdatnějšími. :) Podle své výkonnosti se pak může družstvo postupně "prokousat" až do ligy nejvyšší, celostátní.

Pyramida ABLm

 

Seznam heren v okolí Zlína, kde se ABL hraje:
Zlín - nemá hernu splňující potřebné parametry
Bowling Club Holešov
Xbowling Valašské Meziříčí
Bowland Olomouc

Kromě těchto "oficiálních" lig fungují na mnohých bowlingových hernách i ligy lokální. Oproti těm "oficiálním" ligám se hrají i na hernách, kde mají stavěče "s provázky", a jejich formát, podoba a periodicita závisí zcela na místních organizátorech. Z těch dlouhodoběji fungujících ve Zlíně je to např. naše Zlínská bowlingová liga U Barcuchů, bowlingová liga na Komíně na Jižních svazích nebo Barumácká bowlingová liga v Otrokovicích.

Turnaje

Pokud už vás přestane bavit hrát si jen tak pro sebe či s kamarády a nebo chcete porovnat svou výkonnost s jinými hráči, bude nejlepší, když se přihlásíte na některý z mnoha turnajů, které se více či méně pravidelně pořádají většinou o víkendech skoro na každé herně. Turnaje jsou z velké většiny otevřené (může se tam přihlásit kdokoli) a pro jednotlivce, mohou ale také být vyhlášeny pro dvojice, družstva, seniory (nad 50 let) apod. Některé turnaje jsou spojovány i do dlouhodobějších "sérií" - vše záleží na organizátorech. Kromě klasických her se mohou turnaje hrát i v různých "funny" formátech (píšeme o nich v článku Typy turnajů).

Nejlepší bude, když se na té "své" herně zeptáte, kdy a co se u nich nebo v okolí koná, případně si můžete něco pro vás zajímavého najít v Kalendáři akcí.

Tak na viděnu někde na herně! :)

Bowlingový klub Zlín, z.s. je nezisková organizace hráčů všech úrovní a příznivců bowlingu ve Zlíně a okolí.
Vysoká 2094, Zlín
+420 774 020 155
klub@bowlingzlin.cz
www.bowlingzlin.cz
@BowlingZlin.cz

Nezáleží na tom, kdo bowling hraje nebo jakým způsobem ho hraje, každý při něm může strávit příjemné chvíle.


Pojďte a vyzkoušejte si ho sami! Rádi vám pomůžeme a poradíme!