Když se řekne bowling, ...

...většina lidí si představí "snahu nějak se strefit bowlingovou koulí do deseti kuželek tak, aby jich popadalo co nejvíc". Ano, skutečně tak nějak probíhá standardní bowlingová hra. Ale člověk je tvor hravý - a hráči to dokonce mají přímo ve svém názvu :) , takže se nikdy nespokojí jenom s "nějakou tou klasikou". A tak bylo časem vymyšleno mnoho různých způsobů, jak se dá s tímto "nádobíčkem" zažít ještě více zábavy. A o tom si něco prozradíme právě v tomto článku. :)

První možností, jak se více pobavit, je nehrát jen sám za sebe. A tak vznikly turnaje pro více hráčů, tedy pro dvojice a družstva (tři a více hráčů). Ona taková týmová podpora a hecování má něco do sebe! :)

Další možností, jak si bowling více užít, je srovnávat se s hráči na podobné úrovni, ať už se jedná o výkonnost (ligy) a nebo třeba věk (senioři, junioři).

Mezi "nestandardní" hraní můžeme zařadit i tzv. Ameriku, kdy se hráči střídají po jednom "frame" (první hod a případná dorážka) na páru drah (u jednoho podavače koulí). Tedy první frame na jedné dráze, druhý na druhé, třetí zase na té první a tak stále dokola.
Ono to ve skutečnosti nestandardní hraní není, protože se tímto způsobem hrají všechny důležité turnaje až po nejvyšší mezinárodní úroveň.

Ovšem největší "odvaz" a zábava jsou tzv. "funny" turnaje, které nějakým způsobem pozměňují (a nebo úplně vyvracejí) základní bowlingová pravidla. Pojďme na to!

Devítka (osmička, sedmička...)
Toto je jeden z velmi oblíbených a často organizovaných formátů hry. Princip spočívá v tom, že k tomu, aby byl hráči započítán "strike", stačí mu shodit devět (osm, sedm...) kuželek. To nám pak to násobení pěkně narůstá, že? :)
Problém může být ovšem v tom, že ne v každé herně se tento formát dá nastavit.

Low Game...
... neboli hra na co nejnižší nához (výsledek). Jak jednoduché, že? :) JENŽE!
Zádrhel je v tom, že každým hodem musíte shodit alespoň jednu kuželku. Pokud žádná kuželka nespadne, započítává se hod jako dohoz! A co se stane, když neshodíte žádnou kuželku hned prvním hodem? Tak to je přece "strike"! :)
Schválně, zkuste si to! Je to... něco úplně jiného! :)
Opět bohužel platí upozornění, že ne všechny herny mohou tento formát hry nastavit.

A budeme se střídat...
Následující hry jsou určeny pro turnaje s více hráči v jednom družstvu:
Střídání - každý hraje jeden "frame".
Kolotoč - hráči se střídají vždy po jednom hodu.
Věřte, to je pak pěkný "kolotoč"! :)

Opačná ruka
Hráči házejí opačnou rukou, než jsou normálně zvyklí (a kterou to umí :) ).

Shazování určitého počtu kuželek
Toto je hra pro opravdové "fajnšmekry" (a nelze ji nijak nastavit, musí se počítat ručně). Soutěží se ve shození určitého konkrétního počtu kuželek (nejlépe pěti, to vyjde dobře do počtu). Tohoto počtu můžete dosáhnout prvním hodem, dorážkou, každým z nich a nebo i součtem obou hodů. Za každé shozené kuželky ve stanoveném počtu získává hráč jeden bod. Kdo má nejvíce bodů, vyhrál, při shodě bodů vítězí hráč s vyšším skutečným celkovým náhozem (výsledkem).

Na závěr se ještě zmíníme o různém počítání výsledků.
Pokud v jednom turnaji proti sobě hrají junioři, ženy i muži, dostávají standardně junioři (do 15 let) a ženy tzv. hendikep +8 bodů (k výsledku každé jejich hry se připočítává osm bodů). Podobně to může být i u seniorských turnajů (nad 50 let), kde se hráčům postupně zvyšují hendikepy při dosažení určité věkové hladiny.
Při hře dvojic nebo družstev se mohou buď porovnávat náhozy celého týmu a nebo se získávají body za vítězství "na řádku" (první hráč družstva A hraje proti prvnímu hráči družstva B, druhý proti druhému atd.). Tak se např. hrají všechny zápasy ABL (viz náš článek Organizované hraní), kdy se ke třem bodům "za řádky" ještě připočítávají další dva družstvu s vyšším celkovým náhozem.
Další možností jsou třeba ještě bonusové body za dosažení určitého náhozu v jedné hře (nejčastěji 200 bodů u jednotlivcú a 500 nebo 600 bodů u družstva), za tzv. "čistou hru" (ve hře není ani jeden "nedohoz", jsou jen "strike" a "spare"), za nejvyšší nához apod. Vše záleží jen na fantazii organizátora.

Pokud byste věděli ještě o nějakém dalším turnajovém formátu, napište nám o něm, rádi ho sem přidáme i se jménem autora (bude-li si to přát)! :)

Bowlingový klub Zlín, z.s. je nezisková organizace hráčů všech úrovní a příznivců bowlingu ve Zlíně a okolí.
Vysoká 2094, Zlín
+420 774 020 155
klub@bowlingzlin.cz
www.bowlingzlin.cz
@BowlingZlin.cz

Nezáleží na tom, kdo bowling hraje nebo jakým způsobem ho hraje, každý při něm může strávit příjemné chvíle.


Pojďte a vyzkoušejte si ho sami! Rádi vám pomůžeme a poradíme!